KADİR GECESİ NE ZAMANKADİR GECESİ NE ZAMAN

KADİR GECESİ NE ZAMAN ? KADİR GECESİ RAMAZANIN KAÇINCI GÜNÜ ? 2020 KADİR GECESİ HANGİ GÜN ? KADİR GECESİNDE NELER OLDU ? KADİR GECESİ NE ZAMAN, HANGİ GÜN ?

Ramazan ayının 27. gecesi Kadir Gecesi olarak kabul ediliyor.
Öte yandan Ramazan ayının son on gecesinin içerisinde saklı olduğu ve bu gecelerin çok özel bir şekilde değerlendirilmesi gerektiği rivayet ediliyor. Peki 2020 Kadir Gecesi ne zaman?


Kadir Gecesi İslam aleminin en mübarek kabul ettiği gecelerden biri. Kur’an’da Kadir Gecesi ile ilgili Kadir Suresi bulunmaktadır. Bin aydan hayırlı kabul edilen Kadir Gecesi’nde Kur’an, Allah tarafından Cebrail aracılığıyla Hz. Muhammed’e vahyedilmeye başlanmıştır. Bu özel gecede bol bol dua edilmeli, af dilenmeli, nafile ve tesbih namazları kılınmalı, Kur’an okunmalıdır. İşte Kadir Gecesi tarihi…rihi… Kadir Gecesi ne zaman?

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

On bir ayın sultanı Ramazan 24 Nisan'da başladı ve bu ay içinde olan ve ‘Bin Aydan Daha Hayırlı' olarak ifade edilen Kadir Gecesi ise 19 Mayıs 2020'de idrak edilecek.

KADİR GECESİ'NİN ÖNEMİ

Peygamberimiz Hazreti Muhammed Kadir Gecesi için şöyle buyuruyor;

“Kim Kadir Gecesi'nde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır.”

“Kadir Gecesi yatsı namazında cemaatte hazır bulunan, ondan nasibini almıştır.”

Peygamberimiz (sav) buyuruyor:

“Kadir gecesinde bir defa, Kadir sûresini okumak, (başka zamanda) Kur’ân-ı kerîmi hatmetmekten daha sevâptır. Bu gece koyun sağma müddeti kadar namaz kılmak, ibâdet etmek, bir ay her geceyi ibâdetle geçirmekten daha kıymetlidir.”

Kadir Suresi'nde ne anlatılır: Kadir Gecesinin önemini en güzel anlatan da Kur'an da yer alan Kadir Suresi'dir. Türkçe meali şöyledir;

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
  1. Biz o (Kur'ân)nu Kadir gecesinde indirdik.
  2. Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin?
  3. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.
  4. Melekler ve Ruh (Cebrail veya Ruh adındaki melek) o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler.
  5. O gece, tanyeri ağarıncaya kadar süren bir selâmettir.


To Top