RAHAT ORUÇ iÇiN PEYGAMBER TAVSiYESi


Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (sav), orucun rahat ve huzurlu tutulabilmesini sağlayacak hadisini biliyor musunuz? Peki ya onun iftar saatinde ne yaptığını? Sahurda neler yediğini ? İşte orucu rahat tutmanın 4 yolu!
Resulullah Sallallâhü Aleyhi Vesellem akşam namazını kılmazdan önce birkaç tane taze hurma ile orucunu açardı. Eğer taze hurma yoksa kuru hurma ile açardı. Kuru hurma bulamazsa da bir kaç yudum su yudumlardı....

Her yerde her zaman hurma bulunmayabilir, belki su da olmayabilir. Çünkü dünyanın her tarafında oruç tutan insanlar olabileceği gibi, her ülkenin ve bölgenin de kendine göre şartları vardır. Bunun için orucu başka bir yolla açmak da sünnette yer almaktadır.

Bu konuyu da Peygamberimiz açıklıyor: “Peygamber Sallallâhü Aleyhi Vesellem üç hurma ile veya ateş dokunmamış bir şeyle iftar etmeyi severdi.”

Orucu Rahat Tutmanın 4 Yolu

Deylemî’nin Enes bin Mâlik Radıyallâhü Anhtan rivayet ettiği bir hadiste ise; Resulullah Sallallâhü Aleyhi Vesellem orucun rahat yolunu tavsiye ederek şöyle buyuruyor:

“Dört şey yapan kişi orucu gayet rahat tutar: İftarı su ile açması, sahuru terk etmemesi, öğle istirahatını terk etmemesi, güzel koku kullanması.

İftar İçin Acele Etmeli

Sehl bin Sa’d Radıyallâhü Anh anlatıyor:

“Resulullah Sallallâhü Aleyhi Vesellem buyurdular ki:

İnsanlar iftarda acele ettikleri sürece hayır üzere devam ederler.

Ayrıca İmam Mâlik de Abdulkerim bin Ebi’l-Muharik’in şöyle söylediğini işitmiştir:

“Peygamberlik amellerinden biri de iftarda acele edilmesi, sahurun da geciktirilmesidir.

Vakit girince Peygamberimiz Sallallâhü Aleyhi Vesellem iftarını hiç geciktirmez, hemen orucunu açardı.

“Kullarımın içinde en çok sevdiklerim iftarlarını çabuk yapanlardır” kudsî hadisini hatırlatırdı.

Bir hadiste de “Ezanı işittiğiniz zaman bir elinizde su dolu bardak bulunsa, içip orucunuzu açmadan yere koymayın” buyurmuşlardır.

Bu ifadeler, Ramazan’da akşam ezanı okunur okunmaz iftar yapılmasını, orucun açılmasını tavsiye etmektedir.

Öne Çıkan Yayın

PEYGAMBER EFENDİMİZİN HAYATI

Hz. Muhammed (SAV), 20 Nisan 571 yılında Mekke’de doğdu. Annesinin adı Amine, Babasının adı Abdullah. Babası Abdullah, O daha doğmadan önce...