PEYGAMBER'E ŞARKILAR...PEYGAMBER'E ŞARKILAR...

Bu Şarkıların Hz. Peygamber'e Yazıldığını Biliyor muydunuz?

AÜ İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi Öğretim Görevlisi Fatih Koca, bestekâr Yesari Asım Arsoy'un 'Ömrüm Seni Sevmekle Nihayet Bulacaktır', Sadettin Kaynak'ın, 'Muhabbet Bağına Girdim Bu Gece', Hacı Arif Bey'in 'Vücut İkliminin Sultanısın' şarkılarının Peygamber Efendimiz (sav) için yazıldığını söyledi."Ömrüm seni sevmekle nihayet bulacaktır, Yalnız senin aşkın ile ruhum solacaktır, Son darbe-i kalbim yine ismin olacaktır, Yalnız senin aşkın ile ruhum solacaktır'' mısralarıyla dile getirilen sevgi, sıradan bir sevgiliye değil, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'e (sav) duyulan sevgiyi anlatıyor.

Kimi zaman aşkı ve özlemi, kimi zaman ise ayrılığı ve hüznü anlatan Türk sanat müziğinin eşsiz eserleri arasında Peygamberimiz'e (sav) duyulan sevgiyi ve özlemi dile getiren şarkılar da bulunuyor. Ankara Üniversitesi (AÜ) İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi Öğretim Görevlisi Fatih Koca, müziğin diğer sanat dalları gibi insanın en insani yanlarını ortaya koyan bir sanat olduğunu belirtti.

Şarkıların da kimi zaman aşkı ve özlemi, kimi zaman sevinci ve mutluluğu, kimi zaman ise ayrılığı ve hüznü dile getirdiğini ifade eden Koca, insanın duygularının, düşüncelerinin şarkıların nağmelerine göre değişebildiğini söyledi. Koca, Türk tasavvuf musikisinin yanı sıra Türk halk ve Türk sanat müziklerinde insanı duygudan duyguya sürükleyen binlerce beste arasında Hz. Muhammed'e atfedilen eserlerin de yer aldığını bildirdi.

"Bestekar Yesari Asım Arsoy'un 'Ömrüm Seni Sevmekle Nihayet Bulacaktır', Sadettin Kaynak'ın 'Muhabbet Bağına Girdim Bu Gece', Hacı Arif Bey'in 'Vücut İkliminin Sultanısın Sen' gibi şarkılarımız Peygamber Efendimiz'e yazılmıştır, ona duyulan sevgiyi, özlemi anlatmaktadır.'' dedi.

Çeşitli kaynaklardan Allah Resulü (sav) için yazıldığı teyit edilen şarkılardan oluşan konserler verdiklerini söyleyen Koca, şunları kaydetti:

"Bestesi Yesari Asım Arsoy'a, güftesi Fitnat Sağlık'a ait "Ömrüm Seni Sevmekle Nihayet Bulacaktır'' adlı, sevenlerinin ve dinleyenlerinin çoğunlukla kendi sevgililerine mal ettiği eser aslında Nebi (sav) için yazılmıştır. 'Ömrüm seni sevmekle nihayet bulacaktır, Yalnız senin aşkın ile ruhum solacaktır, Son darbe-i kalbim yine ismin olacaktır, Yalnız senin aşkın ile ruhum solacaktır' dizelerinden oluşan eserde, beşeri bir aşk değil, Hz. Peygamber'e duyulan manevi aşk ifade edilir."

Bestesi Semahat Özdenses, güftesi Nedim Güntel'e ait "Dün Gece Mehtaba Dalıp'' adlı şarkının yanı sıra, Dede Efendi'nin, "Ey Gül-i Bağı Eda'', "Ey Betü-i Nev Eda'' ile Hacı Arif Bey tarafından bestesi ve güftesi yapılan "Vücut İkliminin Sultanısın Sen'' adlı eserleri de Peygamber Efendimiz'e (sav) yazılan şarkılar arasında.

Koca, Türk tasavvuf musikisinde de bir çok ilahinin Hz. Peygamber'e ilişkin duyguları dile getirdiğine dikkat çekti.

Ararım, ararım, seni her yerde

Sadettin Kaynak, bir gün sabah namazından sonra yatar, rüyasında Hz. Peygamber'i görür ve uyanır uyanmaz duygu seliyle güfteyi yazar. 'Muhabbet Bağına Girdim Bu Gece' adlı, merhum Sadettin Kaynak'ın eseri Peygamber Efendimiz'e (sav) ithaf olunan bir şarkıdır:

'Muhabbet bağına girdim bu gece,

Açılmış gülleri derdim bu gece,

Vuslatın çağına erdim bu gece,

Muhabbet doyulmaz bir pınarmış.

Ararım, ararım, ararım seni her yerde,

Sorarım ıssız gecelerde, sevgilim nerde?

Açıldı bahtımın gonca gülleri,

Gönül bağında öter bülbülleri,

Aşkıma sarayım hep gönülleri,

Muhabbet doyulmaz bir pınarmış.

Ararım, ararım, ararım seni her yerde,

Sorarım ıssız gecelerde, sevgilim nerde?'
To Top