-->
Hot!

ÜÇ AYLARA HAZIR MIYIZ?


ÜÇ AYLARA HAZIR MIYIZ?

Maneviyatın yükseldiği özel zaman dilimlerinde müminler, birbirleri ile tebrikleşmeli, birbirlerini yemeklere çağırmalı, çocuklar sevindirilmeli, fakirlerin gönlü alınmalı, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçları giderilmeli, anne-babanın, masum ihtiyarların duaları alınmalı, hâsılı bu aylar daha canlı ve daha verimli yaşanmalıdır.

Bütün bu yapılanlar bir yarış havası içinde yapılırken ihlâslı yapmaya da azami dikkat gösterilmeli. Zira ihlâsla yapılan küçük bir amel, ihlâssız yapılan pek çok amelden üstündür. Bu sayede hem cemiyete huzur gelmiş hem de manevi bir atmosfer meydana getirilerek, İlahi rahmetin celbine zemin hazırlanmış olur. Yapılan ibadetler, okunan Kur'an'lar, Cenab-ı Hakk'a yükselen inilti ve ızdırap dolu dualar, akıtılan gözyaşları, yapılan tövbe, istiğfarlar yağmuru çeken bulutlar gibi İlahi rahmeti kendisine çeker.

İlahi rahmet, semamızı kapladığı zaman onu hayat kaynağı yağmurlar gibi lütuflar, ihsanlar, ikramlar ve hediyeler takip eder. Böylece gelen rahmet damlaları günahlarımızdan, gafletimizden dolayı kirlenen manevi hayatımızı da temizler. Öyleyse daha ne duruyoruz. Haydi, hep beraber, İlahi rahmet ve lütuflara hasret insanlar olarak başımızı okşayacak rahmet bulutlarının celbine ve onu takip edecek İlahi ihsanlara kendimizi hazırlayalım.


Kutlu ânları nasıl değerlendirebiliriz?

Bol bol Kur'ân-ı Kerim okuyalım.

Peygamber Efendimiz (sas)'in şefaatini ümit ederek, O'na salât ü selâmlar getirelim.

Kaza veya nafile namazlar kılalım.

Dünyaya gönderiliş amacımızı ve gidişatımızı düşünerek tefekkürde bulunalım.

İşlediğimiz günahlar için bu bereketli günlerin yüzü suyu hürmetine samimi ve gönlümüzden gele gele tevbe ve istiğfarda bulunalım.

Bir dua listesi oluşturarak sevdiğimiz insanlara bol bol dua edelim.

Geceleri değerlendirerek haftanın belirli günlerinde teheccüd namazı kılalım.

Bugünlerde Allah Resulü'nün diğer günlere nazaran daha çok oruç tuttuğunu ve devamlı hayır yapma peşinde olduğunu görüyoruz. Biz de tutabildiğimiz kadar oruç tutmalı ve elimizdeki imkânlar nispetinde muhtaç olan insanlara maddi yardımlarda bulunarak onları sevindirmeliyiz.

0 Yorum:

Yorum Gönder